Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Uroczystość wręczenia sztandaru dla Klubu HDK przy ZG ZOSP RP w Łysych oraz wyświęcenia nowych samochodów strażackich

Uroczyste obchody Święta Niepodległości 11 listopada 2017r. w Gminie Łyse rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 10.00 w Kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych. Podczas nabożeństwa poruszający  program artystyczny zaprezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łysych. W takcie Mszy Świętej dokonano uroczystego wyświęcenia oraz wręczenia sztandaru dla klubu Honorowych Dawców Krwi działającego przy Zarządzie Gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Łysych.

Idea założenia Klubu zrodziła się na listopadowym posiedzeniu Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Łysych w 2006 roku. Z propozycją założenia Klubu HDK wystąpił ówczesny Prezes ZG ZOSP RP w Łysych - Andrzej Deptuła. Propozycję, a zarazem wyzwanie przyjęto jednogłośnie.  W dniu 27 kwietnia 2007 roku strażacy z OSP Łyse i OSP Lipniki na zebraniu założycielskim wybrali pierwszy Zarząd Klubu. Prezesem został Jarosław Frydrych, który pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego, Zastępcą został Andrzej Deptuła, a skład zarządu uzupełnili: Agata Pisiak, Teresa Morawska i Stanisław Kowalczyk. Od tamtej chwili rozpoczęła się ciężka praca związana z promocją i rozpropagowaniem honorowego dawstwa krwi wśród lokalnego społeczeństwa. Klub zrzeszył mieszkańców Gminy Łyse i okolic, w szczególności strażaków ochotników.

Pierwsza akcja zbiorowego oddawania krwi odbyła się 30 czerwca 2007 roku z wynikiem 26,1 litra krwi oddanej przez 58 dawców. Od tego czasu akcje organizowane są systematycznie, co trzy miesiące. Wraz z początkiem 2008 roku Klub rozpoczął współpracę z młodzieżą Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych. Dzięki przychylności Dyrekcji oraz Rady Pedagogicznej młodzież została uświadomiona, jak ważne jest oddawanie krwi oraz jak ogromne jest jej znaczenie w procesie leczenia chorych ludzi. W 2010 roku młodzież z ZSP w Łysych została zwycięzcą konkursu „Młoda Krew Ratuje Życie” przeprowadzonego przez Oddział Rejonowy PCK w Ostrołęce. W kolejnych latach 2011-2014 uczniowie Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych zajmowali 2 miejsce, w 2015 roku – 3 miejsce, a w 2016 roku 4 miejsce. Młodzi ludzie promują w ten sposób swoją szkołę, gminę, a zarazem pomagają ludziom chorym, potrzebującym tego drogocennego leku. Z każdym rokiem Klub wzbogaca się również o nowych członków.

Dar krwi to dar życia i zdrowia. Krwiodawcy z Klubu HDK przy ZG ZOSP RP w Łysych z pewnością uratowali niejedno ludzkie zdrowie i życie dzieląc się cząstką siebie. Są to wielcy, a zarazem skromni bohaterowie, gotowi bezinteresownie nieść pomoc ludziom potrzebującym tego drogocennego leku – daru serca człowieka dla człowieka. Klub HDK przy ZG ZOSP RP w Łysych skupia ponad 150 takich bohaterów, którzy w ciągu 10 lat oddali prawie 1.300 litrów krwi. W roku 2010, 2012 oraz 2016 członkowie Klubu oddali najwięcej krwi wśród klubów honorowych dawców działających w powiecie ostrołęckim. W roku jubileuszowym Zarząd Klubu podjął udane starania o pozyskanie sztandaru, czyli formy najwyższego wyróżnienia.

Podczas uroczystości wręczone zostały również odznaczenia dla zasłużonych dawców krwi.

Odznaczeniem Zasłużony Dawca Krwi I stopnia uhonorowani zostali: Janusz Kaczmarczyk oraz Tomasz Łukaszewicz;  

II stopnia: Sławomir Ciężar, Przemysław Duda, Andrzej Gadomski, Krzysztof Lis, Damian Popielarczyk oraz Robert Szymański; 

III stopnia: Mirosław Bałdyga, Michał Krzynowek, Krzysztof Żubrowski oraz Rafał Żubrowski.

Za wieloletnie rodzinne oddawanie krwi i kultywowanie bezinteresownej chęci niesienia pomocy, okolicznościowymi statuetkami wyróżnieni zostali:

Pan Stanisław Duda z synem Mateuszem, córkami Moniką i Karoliną,

Pan Tomasz Łukaszewicz z synami Krzysztofem i Karolem,

Pan Dariusz Puławski z córkami Katarzyną i Joanną,

Pan Andrzej Gadomski z córką Luizą i jej mężem Maciejem,

Państwo Elżbieta i Sławomir Małż z córką Moniką,

Pan Stanisław Kowalczyk z synami Kamilem i Łukaszem,

Pan Mirosław Perzan z synem Grzegorzem i jego żoną Aleksandrą,

Pani Marzena Krystkowicz z bratem Grzegorzem i jego córką Karoliną,

Państwo Zofia i Wiesław Orłowscy z synem Mateuszem

oraz Punkt Krwiodawstwa w Ostrołęce.

Następnie Ksiądz Krzysztof Dylewski - Proboszcz Parafii Pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych uroczyście wyświęcił samochody ratowniczo-gaśnicze zakupione na potrzeby jednostek OSP z terenu Gminy Łyse.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy SCANIA do wyposażenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łysych dołączył 16 grudnia 2016r. Koszt zakupu wozu strażackiego po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym wyniósł 837.261 zł, w tym kwota 437.261 zł stanowiła wkład Gminy Łyse, 200 tys. to dofinansowanie Powiatu Ostrołęckiego, a kolejne 200 tys. OSP Łyse pozyskała z MSWiA. Zabudowę samochodu na podstawie podpisanej umowy wykonała Firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielsko-Białej.

Z końcem sierpnia 2017r. Gmina Łyse sfinalizowała postępowanie przetargowe na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego w układzie napędowym 4x4, ze sprzętem gaśniczym zamontowanym na stałe, na potrzeby lokalnie działającej jednostki OSP. Zakup samochodu został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 300 tyś. zł. Dofinansowania zakupu udzielił również Powiat Ostrołęcki w kwocie 150 tyś. zł, Województwo Mazowieckie  w wysokości 100 tyś zł oraz MSWiA w kwocie 100 tyś. zł. W ramach przeprowadzonego postępowania przetargowego wykonawcą zadania zostało Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe MOTO-TRUCK Leszek Chmiel z Kielc. Koszt zakupu wyposażonego wozu strażackiego wyniósł 762.6 tyś. zł, z czego 650 tyś. zł stanowią pozyskane środki zewnętrzne.  Dzięki odpowiedniemu doposażeniu jednostek OSP działających na terenie Naszej Gminy znacznie poprawiła się skuteczności działań ratowniczo - gaśniczych jednostek OSP na rzecz ochrony zdrowia, życia, mienia i środowiska.