Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Z wizytą w kurpiowskim świecie w Zalasiu

Środa 1 marca 2023r była dniem wyjątkowym  dla najmłodszych dzieci  - 4 i 5-latków ze Szkoły Podstawowej w Zalasiu. Maluchy uczestniczyły bowiem w zorganizowanym specjalnie dla nich przez wychowawczynie: panią Dorotę Wysmułek i panią Elżbietę Bednarczyk Dniu Kurpiowskim.

Na spotkanie z najmłodszymi przybyła do szkoły regionalistka i wieloletnia nauczycielka szkoły w Zalasiu – Irena Górska, która przez cały dzień uczyła dzieci mówienia w dialekcie kurpiowskim, pokazując  im  jednocześnie przynależność do regionu, w którym mieszkają i uczą się. Maluchy z zainteresowaniem wsłuchiwały się w brzmienie dialektu kurpiowskiego, szczególnie podczas opowieści o tradycjach kurpiowskich i  głośnego czytania przez panią Irenkę kurpiowskiej opowieści  „Kóz”,  z zaangażowaniem też zabrały się do przygotowania ilustracji do tej legendy. Była też wizyta w szkolnej  izbie regionalnej i warsztaty wykonywania wielkanocnego króliczka z krepiny. Wszak wiosna i Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami i będzie on wspaniałą kurpiowską ozdobą domu na ten czas.

Autor: Renata Korytkowska