Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Sukces Julii Szmigiel - uczennicy Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łysych

Po raz pierwszy Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicz w Łysych włączyła się w inicjatywę "Miesiąc Języka Ojczystego" organizowaną przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wraz z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia.

Julia Szmigiel

Nauczycielka języka polskiego pani Urszula Gawrych napisała gadki kurpiowskie dla uczennic, przygotowała scenerię, nagrała filmiki i przesłała prace na wskazany adres konkursu. Jedna z podopiecznych przygotowanych przez  U. Gawrych  - Julia Szmigiel  zdobyła   tegoroczną nagrodę publiczności w kategorii młodzieżowej oraz została finalistką konkursu i otrzymała wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie na Gadkę "Gadajcie, coście we wsi jadali". 

Julia Szmigiel  z  wielką charyzmą i impetem przedstawiła w gadce  kurpiowskiej  historię  Kasiuni, która "fafernuchy  psiekła". Przybliżyła  sytuację wiejskich dzieci oraz młodzieży, która  niejednokrotnie przeżywała różnorodne problemy, ale nie pozwoliła odebrać  sobie radości z faktu bycia razem  i cieszenia się ze wspólnie spędzonych chwil.

Julia Szmigiel należy do zespołu kurpiowskiego. Od lat pięknie  śpiewa pieśni kurpiowskie, tańczy, recytuje wiersze, przedstawia gadki, chętnie zakłada strój ludowy i dumnie prezentuje się w nim podczas różnorodnych uroczystości regionalnych.  Podobnie  jak większość  uczniów  uczęszczających  do Szkoły Podstawowej  im. Henryka Sienkiewicza w Łysych kultywuje tradycje kurpiowskie, a folklor kurpiowski jest bliski jej sercu.

Gratulujemy Julii, życzymy kolejnych sukcesów oraz liczymy na to, że jej miłość i entuzjazm  do kultury kurpiowskiej zaowocuje rozsławieniem tego  pięknego i jedynego w swoim rodzaju  folkloru. 

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zdobycia przez Julię Szmigiel nagrody publiczności. W głosowaniu online  nasza Kurpianeczka zdobyła największą ilość głosów i podbiła serca wielu internautów. Dziękujemy organizatorom Miesiąca Języka Ojczystego za działania  promujące dialekt, gwarę i folklor ludowy.

Julia Szmigiel – finalistka i zdobywczyni nagrody publiczności w konkursie na gadkę ,,Gadajcie , coście we wsi jadali”

 

Julia Szmigiel podczas przygotowania kwiatów do palmy  kurpiowskiej

Udział Julii Szmigiel  w konkursie  zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Łysych

Występ  Julii i uczniów przynależących do zespołu Łysoziańskie Nuty podczas uroczystości Złote Gody

Autor: /U.G./