Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS „Gadajcie, coście we wsi jadali” i nasze Kurpianeczki na Uniwersytecie Jagiellońskim

Miesiąc Języka Ojczystego to inicjatywa Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia, działającego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Miło nam poinformować, że w tym roku Szkoła Podstawowa  im. Henryka Sienkiewicza w Łysych włączyła się w powyższą inicjatywę.  Uczennice klasy VII przedstawiły gadki kurpiowskie autorstwa Urszuli Gawrych – nauczycielki języka polskiego. Karolina Drężek przybliżyła opowiastkę pt.  „Ło kołacu i chytrym chłopsie”, a Julia Szmigiel zaprezentowała gadkę pt. „Jek to nasa Kasiunia fafernuchy psiekła”.

Dziewczęta ubrane w stroje ludowe, w scenerii regionalnej zademonstrowały swoje umiejętności aktorskie w kilkuminutowych filmikach o tematyce kulinarnej Kurpiów.

25 kwietnia Komisja konkursowa powołana przez Dziekana Wydziału Polonistyki UJ oceniła 62 prace i wytypowała finalistów. Wśród nich znalazła się Julia Szmigiel.

 Serdecznie dziękujemy dziewczętom za zaangażowanie i krzewienie kultury kurpiowskiej.  Julii Szmigiel gratulujemy kwalifikacji do finału i życzymy sukcesu w kolejnym etapie. Ze względu na warunki pandemiczne finał konkursu odbędzie się online 28 maja 2021 r.  

Już teraz zachęcamy społeczność lokalną do obejrzenia gadki w wykonaniu uczennicy reprezentującej nasz region i oddanie głosu na naszą finalistkę, ponieważ od 28 kwietnia do 19 maja 2021 r. trwa głosowanie na nagrodę publiczności.

Liczymy na sukces Julii w finale oraz na to, że  nasza Kurpianeczka oczaruje  wszystkich  swoim występem i zdobędzie największą ilość głosów.

Poniżej zamieszczamy linki na Facebooka i YouTube, poprzez które można obejrzeć prezentację Julii  Szmigiel,  wziąć udział w głosowaniu oraz zapoznać się z informacjami o zasadach głosowania :

Link do głosowania poprzez portal YouTube 

Link do głosowania poprzez Facebooka

Zasady głosowania  

Autor: /U.G./