Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Niedziela Palmowa 2025

Niedziela Palmowa w Łysych znów stała się sercem kurpiowskiej tradycji. To wyjątkowe wydarzenie od lat łączy religijny charakter święta z barwną, ludową obrzędowością, przyciągając mieszkańców i gości z całej Polski i zagranicy, a także znane osobistości życia publicznego.

Głównym punktem obchodów była barwna procesja z palmami do kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata i msza święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Janusza Stepnowskiego – Biskupa Diecezji Łomżyńskiej.

Tegoroczna uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości. Wójt Gminy Łyse – Grzegorz Fabiszewski miał zaszczyt gościć: Marszałek Senatu RP – Małgorzatę Kidawę-Błońską, Posłów na Sejm RP: Henryka Kowalczyka, Marcina Grabowskiego, Mariusza Popielarza i Arkadiusza Czartoryskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Wojewoda Mazowiecki – Mariusz Frankowski, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego – Wiesław Raboszuk, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Janusz Kotowski, Mazowiecka Kurator Oświaty – Wioletta Krzyżanowska, Starosta Powiatu Ostrołęckiego – Piotr Liżewski, Starosta Powiatu Makowskiego  – Mirosław Augustyniak, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat na Prezydenta RP – Karol Nawrocki, a także przedstawiciele samorządów z całego regionu. 

Wójt Gminy powitał serdecznie Marcina Małża, tancerza z zespołu ,,Promni”, który pochodzi z Łysych i jest absolwentem Zespołu Szkół Publicznych im. Henryka Sienkiewicza. Marcin wystąpił na rodzimej scenie wraz z zespołem „Promni”, co było niezwykle wzruszającym momentem zarówno dla publiczności, jak i samego artysty. Ludowy Zespół Artystyczny „Promni” działa przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zespół, założony w 1972 roku z inicjatywy Zofii Solarzowej, od lat promuje autentyczny folklor różnych regionów Polski – nie tylko poprzez śpiew i taniec, ale też przez tradycyjne stroje i obrzędy. Ich dynamiczny i barwny występ wzbudził ogromne emocje – widownia nagrodziła artystów gromkimi brawami. Zespół wyróżnia profesjonalizm, energia i ogromna pasja – młodzi artyści z Warszawy udowodnili, że folklor może być żywy, atrakcyjny i ponadczasowy. Ich obecność w Łysych to dowód, że Niedziela Palmowa przyciąga nie tylko lokalne talenty, ale i uznane zespoły z całego kraju, które pragną być częścią tej wyjątkowej tradycji.

Na scenie przy OSP w Łysych wystąpiły także znakomite zespoły folklorystyczne, m.in. „Turoślanie” z Turośli, „Łysoziańskie Nuty” z Łysych, „Pod Borem” z Zawad, „Puszcza Zielona” z Łysych. Swoje umiejętności zaprezentowali również laureaci XIV Konkurs Gadki Kurpiowskiej "Moziem o Kurpsiach po kurpsiosku".

Niedziela Palmowa w Łysych po raz kolejny udowadnia, że tradycje ludowe są wciąż żywe i stanowią ważny element polskiej kultury, przyciągając zarówno miłośników folkloru, jak i turystów oraz osoby publiczne szukające kontaktu z autentyczną polską tradycją.

W trakcie wydarzenia uczestnicy mogli skorzystać z bogatej oferty stoisk z rękodziełem ludowym, regionalnymi wydawnictwami i lokalnymi przysmakami. To święto tradycji pokazało, że dziedzictwo Kurpiów wciąż inspiruje i jednoczy – nie tylko mieszkańców, ale i gości z najdalszych zakątków kraju.

Ważnym punktem obchodów Niedzieli Palmowej w Łysych było rozstrzygnięcie 55. konkursu ,,Palma Kurpiowska”. Do konkursu zgłoszono w sumie 156 palm, spośród których wyłoniono najlepsze wykonania i przyznano poszczególne nagrody:

KATEGORIA INDYWIDUALNA 
I nagrodę  otrzymują:
Kaczmarczyk Bożena (Zalas),  Potaś Emilia  (Złota Góra),   Szmigiel Teresa (Klenkor),   Kuśmierczyk Mariola Katarzyna (Ostrołęka)
 II nagrodę  otrzymują:
Krysiak Monika (Zalas),  Trzcińska Marianna Weronika (Piątkowizna),  Nosek Halina Maria (Lipniki), Nurczyk Aleksander (Łyse)
III nagrodę  otrzymują:
Ogniewska Krystyna (Łyse),  Bacławska Małgorzata (Laski),  Ochocińska Aleksandra (Łyse),  Kuśmierczyk Aleksander (Ostrołęka),  Bastek Alicja (Łączki),  Kowalczyk Teresa (Plewki)
KATEGORIA ZESPOŁOWA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH  
I nagrodę  otrzymują: 
Szkoła Podstawowa w Zalasiu kl. I-III
Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych kl. IV-VIII
II nagrodę  otrzymują:
Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych, kl. 0-III
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Krupki Łączkach 
III nagrodę  otrzymują:
Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Jazgarce  kl. 0-III
Publiczna Szkoła Podstawowa SIGiE im. Karola Adamieckiego w Warmiaku
KATEGORIA ZESPOŁOWA POZOSTAŁE  
I nagrodę  otrzymują:
Pracownicy Szkoły Podstawowej w Lipnikach
Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Zalasiu
Zespół Szkół Powiatowych w Łysych
II nagrodę  otrzymują:
Koło Gospodyń Wiejskich w Łysych
Kółko Rolnicze "ZAGAJNICA" w Łodziskach
Koło Gospodyń Wiejskich w Wejdzie
Koło Gospodyń Wiejskich w Pupkowiźnie
III nagrodę  otrzymują:
Zespół pieśni i tańca "Kurpie" z Rozóg
Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczytnie, filia im. Jerzego Lanca w Piasutnie
Nieformalna grupa kobiet z Rozóg

Przedmiot porozumienia finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023-2027”

 

logo

Dofinansowano ze  środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

logo

Artykuły

Pliki do pobrania